Як перевірити якість не тільки будівництва, а й прихованих робіт
Насамперед, давайте зрозуміємо — а чи має звичайний приватний інвестор право на організацію незалежних перевірок?
За словами керівника будівельного напрямку АО «Constructive Lawyers» Олександра Босенка, однозначно має — навіть якщо таке право прямо не прописане у договорі між забудовником та інвестором. Інвестор може замовити (і самостійно сплатити, звісно) незалежну перевірку якості будівництва та будівельних матеріалів, інженерних комунікацій, пожежної безпеки новобудови. Адже в нашій країні все ще діє принцип «дозволено все, що не заборонено»:) Звичайно, багато забудовників говоритимуть, що це не передбачено договором, але по суті це право передбачено законодавством.
Щоправда при реалізації цього права у приватного інвестора можуть виникнути практичні проблеми щодо проведення такої перевірки. Адже для її втілення в повному обсязі необхідні документи від підрядника та/або замовника будівництва. Якщо друга сторона не горить бажанням надавати ці документи, то їх буде необхідно запитувати офіційно — а це займе додатковий час і вимагатиме додаткових ресурсів від ініціаторів перевірки.
Як почати перевірку?
На жаль, процедуру ініціювання подібної перевірки якості прихованих будівельних робіт не прописано у нашому законодавстві. Як розповідає Олександр Босенко, подібної чіткої покрокової інструкції (чи Порядку) немає. Але є інші законодавчі норми, які допоможуть визначити такий порядок. Насамперед, це глава 61 Цивільного Кодексу «Будівельний підряд» (ст. 679, ст. 1209−1211, Закон України «Про фінансово-кредитні механізми та управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (ст. 11,13, 19) Але застосування тих чи інших норм законодавства прямо залежить від типу (або виду) підписаного забудовником та інвестором договору.
Хто перевірятиме?
Проводити перевірки якості виконання будівельних робіт можуть компанії, які мають належні знання та допуска, а в окремих випадках — сертифікати на проведення такого виду досліджень. Так, обміри площі новозбудованої квартири мають право проводити сертифіковані інженери (наприклад, БТІ Консалтинг), а от щоб переконатися як електрика та сантехніка, окремого сертифікату не потрібно. Для проведення такого виду досліджень потрібні допуски на виконання певних видів робіт.
Що робити далі?
Насамперед, радить Олександр Босенко, слід спробувати врегулювати спірні моменти у мирний спосіб — шляхом проведення переговорів із забудовником. Йдеться про правильні переговори: з підкріпленням своїх претензій і з технічного, і з юридичного боку, з чітким списком своїх вимог, обґрунтуванням усіх виявлених «косяків», їх наслідків та перспективою відповідальності. Якщо забудовник не прислухається до аргументів інвестора і, як і раніше, ігнорує його право на отримання якісних товарів та послуг, то інвестору нічого не залишається, як залучити до захисту своїх прав такі органи, як: Держспоживслужба, ДАБІ, суд.
Матеріал розміщено на сайті «Где в Киеве жить хорошо?»