Віктор Мусіяка: «Влада ніколи не відмовлялася від адмінресурсу»
В Україні стартувала передвиборча кампанія. У зв'язку з цим ЮФ Constructive Lawyers проводить серію спеціальних семінарів: «Правові аспекти особливостей виборчої кампанії - 2012». Враховуючи актуальність теми, ЮРЛІГА поцікавилася у партнера компанії Віктора Мусіяки — які правові питання стануть найбільш важливими для кандидатів в народні депутати.
Минулого понеділка офіційно стартувала передвиборна кампанія. На вашу думку, чи будуть вибори цього року демократичними?
- Це питання дуже широко охоплює весь спектр можливих подій в період до 28 жовтня 2012 Демократичність вимірюється багатьма параметрами. Це і стан законодавчої бази, і те, як будуть організовані вибори, наскільки буде доступно все, що необхідно виборцям для остаточного вибору, і як буде йти агітація, а також багато інших аспектів. Не кажучи вже про останній етап — самих виборах, тобто голосуванні 28 жовтня. Тому я не думаю, що можна говорити однозначно про те, чи будуть вони демократичними чи ні. Виходячи з усього, що відбувалося і відбувається зараз, можу говорити тільки про одне — є проблеми у всіх аспектах.
В свою чергу закон має такі положення, які не сприяють тому, щоб вибори були максимально демократичними. Крім того ми знаємо, що влада ніколи не відмовлялася від адмінресурсу. Я не думаю, що і опозиція буде відмовлятися від можливостей і засобів, які виходять за рамки закону. Давайте трішки почекаємо і подивимося. А для того, щоб вибори проходили максимально демократично, ми спробуємо внести певний внесок у правове висвітлення все тих, хто буде суб'єктом виборчого процесу і захоче з нами поспілкується.
Як ви оцінюєте чинний Закон «Про вибори народних депутатів»? Чи багато лазівок в цьому документі, що дають можливість зловживати його нормами?
- У Законі є багато норм, які не роблять максимально демократичним і правовим цей процес. Наприклад, навіть рішення КСУ, яке було винесено щодо голосування наших громадян, які перебуватимуть за кордоном 28 жовтня. Цим рішенням фактично обмежено право голосу громадян, активну право громадян в мажоритарних округах. Їм залишається голосувати тільки по загальнонаціональному округу. Куди це годиться? І Верховна Рада не прийняла ніяких заходів, щоб створити якийсь механізм, який дозволив би все-таки це право реалізувати.
Існують положення Закону, на які звернув увагу ЦВК. Останній звертався до Верховної Ради з проханням внести відповідні технічні зміни в конкретні норми Закону. Але так все і залишилося. Закон фактично був прийнятий за таким голосному / негласного згодою опозиції і влади, що вони до нього не будуть торкатися. І вони ці домовленості витримують. А фактично в Законі є положення, на які слід звернути увагу.
Наприклад, коли мова йде про підготовку бюлетеня. У Законі йдеться про те, що в бюлетені повинні бути ім'я, по батькові, а про прізвище нічого не говориться. Це щодо списку партії. Напевно, при підготовці тексту Закону була допущена технічна помилка.
Важливе питання щодо реєстрації представників кандидатів у депутати по мажоритарних округах (довірених осіб). Пропонували, щоб це здійснювалося в окружних комісіях, а це все зараз передбачено в ЦВК. Тисяч п'ять буде самих кандидатів в депутати і плюс у кожного велика кількість довірених осіб.
Дуже важливо забезпечити громадян нормальним сприйняттям щодо тих, хто буде претендувати на мандат. Щоб люди мали можливість максимально достовірно сприймати кандидатів. Тут теж є великі складнощі. З точки зору та захисту прав виборців перш за все. Ми зараз в основному звертаємо увагу на те, щоб кандидати могли захистити свої права. Але не потрібно забувати, що кінцевий споживач і кінцевий суб'єкт — це виборець.
У вас запланований цілий цикл семінарів на тематику виборів. Яка мета цих заходів?
Передбачати всі можливі повороти виборчої компанії в конкретному окрузі або компанії, яка проводиться конкретної партією досить складно. Однак потрібно визначити ту магістральну лінію поведінки, яка буде в кінцевому рахунку гарантувати або принаймні вести їх до позовної результату. І потрібно дуже чітко собі уявляти всі технологічні процеси, які передбачені законом, як їх необхідно супроводжувати з правової точки зору. В цьому сенсі ми пропонуємо ознайомлення та освоєння технології правового супроводу.
У серпні пройде семінар «Правові аспекти особливостей виборчої кампанії-2012», організований вашої ЮФ Constructive Lawyers. Які питання будуть підняті в ході даного заходу?
Це буде перший семінар, на якому плануємо обговорювати такі теми, як належне правове забезпечення проведення передвиборної агітації, про те, як в рамках закону здійснювати фінансування виборчої кампанії, розглянути підводні камені в цих процесах. Як раз це ми будемо розповідати тим, хто побажає взяти участь в нашому семінарі.
Яка цільова аудиторія семінару?
Це перш за все члени тих виборчих штабів, які будуть здійснювати правовий супровід або ж супровід окремого кандидата на окрузі, або кампанії яку буде проводити партія. Ми поки не знаємо яка кількість партій буде учасниками виборчого процесу. Але я думаю, що вони будуть зацікавлені, щоб ті члени виборчого глибоко вивчили правові механізми, які необхідні для належного супроводу виборчого процесу. У цьому сенсі команди будуть зацікавлені в тому, щоб отримати ту продукцію, яку ми пропонуємо.
Які правові аспекти ви можете відзначити для кандидатів в депутати. Що вони повинні знати і на що звернути особливу увагу?
Ризиків буде дуже багато. Ми окремо присвятимо увагу питанню про ризики, які будуть супроводжувати виборчу компанію. Особливо вони важливі для тих, хто вперше буде брати участь у виборах. Їх дуже багато. Детальніше це питання будемо висвітлювати на семінарі.
Наприклад, штаб окремого кандидата в депутати прийняв рішення провести агітацію в якихось округах або в цілому по Україні у певний час, наприклад, протягом тижня. А на цей же час можуть приймати такі методи і суперники — йти слідом за представниками конкретного кандидата і здирати, замазувати агітаційні листівки, які ті розмістили.
До речі, можуть бути задіяні і представники ЖЕКів та різні суспільні групи і пенсіонери. Це все неодноразово бувало і буде. Тому необхідно до таких речей готується.
На вашу думку, чи можна зняти кандидата чи партію з передвиборної гонки через порушення, пов'язаних з агітацією?
Це непростий процес відстеження та реакції на такі дії. Є в законі соотвествующее положення, яке говорить про те, що ЦВК може попереджати про такі дії. ЦВК також може прийняти рішення про виключення з виборчого процесу зі списку, якщо на те є підстави, передбачені в ст. 61 Закону. У цьому сенсі законодавець дуже оригінально підійшов до вирішення питання про те, що за порушення правил проведення агітації передбачено лише попередження. Це було однією з досягнутих домовленостей між опозицією і владою, коли приймався Закон. Це гарантія того, що з якихось надуманих або спеціально створеним підставах можуть або ті чи інші кандидати або цілі партії виключать з передвиборної гонки.
Наскільки реально на сьогодні в Україну захистити свої виборчі права правовими методами?
Я думаю, що це стане відомо у виборчому процесі, коли ми побачимо конкретні судові процеси, коли в суд будуть звертатися конкретні учасники процесу, або партії, або кандидати у депутати, їх довірені особи. Тоді ми побачимо, як суд буде діяти, наскільки він буде в своїх рішеннях виходити з вимог закону.
Виходячи з власного досвіду, можете назвати найпоширеніші схеми махінацій і фальсифікацій під час парламентських виборів? Як їх запобігти?
Їх маса, про це ми окремо будемо вести розмову на семінарі і приводити приклади, а також намагатися визначити ефективність застосування подібних засобів стосовно тих, хто буде брати участь в такому семінарі. Це і застосування адмінресурсу, варіанти застосування замовних контрагітаційних заходів, розповсюдження в системі Інтернет відомостей ганьблять того чи іншого кандидата або партії. Треба готується і бути готовим до того, щоб максимально ефективно реагувати на них.
На вашу думку, чи потрібен юрист кандидату в народні депутати для захисту можливого порушення своїх прав у виборчому процесі чи ж це можна зробити і власними силами?
Вести і ефективно забезпечувати виборчу компанію без хорошого юриста, гарною юридичної групи — неможливо. При захисті реакція повинна бути миттєвою. Це звернення до судів, підтримка позовів в судах, необхідно, щоб цим займалися професіонали. Юрист повинен заздалегідь просвіщати і попереджати клієнта про можливі порушення. Тобто юридична служба повинна бути на вищому рівні.
Розмовляла Крістіна Венгріняк, випусковий редактор сайту «ЮРЛІГА».
Оригінал тексту взят з сайту ЮРЛІГА.