Світлана Кушнір про семінар «Правові аспекти особливостей виборчої кампанії - 2012» і не тільки
У суботу 17 грудня 2011 року в Києві Практика політичного права юридичної фірми «Constructive Lawyers"провела навчальний семінар: «Правові аспекти особливостей виборчої кампанії - 2012» для юристів, політменеджеров виборчих кампаній, кандидатів у депутати, фахівців, що надають юридичний супровід політичних партій.
Як і очікувалося, 8 грудня 2011 року Президент України Віктор Янукович підписав текст нового Закону України «Про вибори народних депутатів України», які відбудуться 28 жовтня 2012 року.
Можна з упевненістю сказати, що офіційний старт виборчої кампанії дан — Закон вступив в силу. Для Партій і майбутніх кандидатів у депутати почалася фаза активної підготовки до виборів: формуються виборчі штаби, розробляються плани кампаній, пишуться стратегії просування і складається план заходів.
Найважливіше місце в цьому процесі займає служба юридичного супроводу виборчої кампанії. Саме на юристів лягає відповідальність за своєчасні дії з реєстрації кандидата чи партії, поданням його інтересів в Центральній та окружних виборчих комісіях, аналіз і реакція на прийняті ними Постанови, моніторинг змін або роз'яснень, що стосуються тих чи інших спірних моментів Закону.
А спірних моментів, які часто вступають у конфлікт з самими нормами нового Закону, іншими законодавчими актами і навіть Конституцією України, при більш детальному розгляді виявилося досить багато.
Керівник Практики політичного права Юридичної фірми, професор Віктор Мусіяка вважає, що статті Закону дають можливість порушення паритету при формуванні персонального складу окружних виборчих комісій, визначенні меж округів, утиску прав громадян щодо обов'язкового внесення до держбюджету застави. Кроком назад у розвитку політичної системи України Віктор Лаврентійович назвав підвищення прохідного бар'єру, відсутність графи «Проти всіх», заборона на створення виборчих блоків.
«Я мав можливість ознайомитися з проектом Виборчого Кодексу України, який, не отримавши серйозних критичних зауважень, все ж таки був відхилений. Кодекс не вигідний, оскільки виборчий закон, його ключові положення, стали, на жаль, предметом політичного торгу, а не юридичного врегулювання, уніфікації єдиних правил для всіх учасників виборчих перегонів «- додав В. Мусіяка у своєму виступі перед слухачами семінару.
Аналіз нового виборчого закону провів професор Володимир Сущенко, при цьому він теж підкреслив, що законодавці явно поспішали при написанні Закону, так як деякі статті тепер вимагають окремого роз'яснення, які може дати тільки суд.
Наприклад, активне і пасивне право виборця: бути кандидатом у депутати громадянин України може тільки після досягнення 21 року, а ось підтримати при висуненні Партію, беручи участь у З'їзді, голосувати за запропоновані списки кандидатів від Партій і обирати депутата в одномандатному мажоритарному округу — може. Тобто 18-річний громадянин не може бути кандидатом у депутати, а от висунути, що парадоксально, 21-річного громадянина може.
Багато питань і до самої системи, за якою ми будемо в жовтні 2012 року обирати народних депутатів. «Практично в жодній країні, ось на моїй пам'яті, ні це горезвісної» пропорціоналки «у такому вигляді, коли 50% депутатських місць отримують Партії, а за іншу половину йде» битва «на мажоритарних округах. Фактично буде йти дві виборчі кампанії в різних площинах і суміщення їх приводить до плутанини в сприйнятті для виборця, а найчастіше — відмову брати участь в голосуванні. Ми спостерігаємо негативну тенденцію, коли на виборах до місцевих органів влади, які проводилися за змішаною системою, що виграли депутати, мери міст отримували електоральну підтримку в 12 — 15%. Тоді виникає резонне питання: хто і яким чином представляє інтереси 85% виборців в органах самоврядування, обласних радах? «- Говорив Володимир Сущенко проводячи порівняльний аналіз ключових положень нової виборчої системи.
Не все так просто і для партій, які братимуть участь у виборчій кампанії 2012 року до Верховної Ради Україні. Сьогодні на політичній карті нашої держави представлений весь спектр політичних напрямів: ліві, праві, соціалісти, ліберали, радикали. В принципі, законодавці повинні були створити рівні умови для всіх учасників виборчої гонки, але. У привілейованому становищі будуть, згідно нового Закону про вибори, парламентські партії, зареєстровані в Апараті Верховної Ради України. Питання про парламентські блоках партій залишився неврегульованим, а норма Закону говорить про те, що тільки один представник від партії може бути рекомендований на включення до персонального складу окружної чи дільничної виборчої комісії. Тим не менш чисельний склад комісій коливається від 8 до 24 осіб, залежно від кількості виборців на кожній виборчій дільниці (тут градація не змінилася: малі, середні і великі), але ж партій, які хочуть взяти участь більше, а законодавець знову не вписав процедуру жеребкування в основний текст Закону, залишивши цей ключове питання на розгляд і роз'яснення Центральної виборчої комісії.
Про тонкощі «злиття-поглинання» політичних партій, про «підводні камені» в цих, досить складних, з юридичної точки зору, процесах розповів адвокат Олексій Гончарук. Після перегляду процедури реєстрації нових політичних об'єднань, Міністерство юстиції внесло корективи до обов'язкових положень статутів партій. Проведений аналіз виявив, що у досить значної частини вже зареєстрованих партій статути не відповідають новим вимогам Мін'юсту, а це дає можливість у відмові партії брати участь у виборчому процесі до усунення неточностей, внесення коректив до статутів партій. Відповідно, такі зміни приймаються на з'їздах партій, попередньо проводяться конференції обласних і районних організацій партій. Це досить тривалий за часом процес, який вимагає чіткої і злагодженої виконавської дисципліни, дотримання норм законодавства «Про політичні партії в Україні». «Загрози „рейдерства“, „клонування“ і саботажу в політичних партіях треба розглядати як ризики виборчої кампанії і зараз готувати адекватну схему-протидію подібним випадів з боку конкурентів» — сказав Олексій Гончарук.
Особливу увагу було відведено вивченню позитивного досвіду та планування роботи з організації, навчання, взаємодії виборчих штабів з виборчими комісіями різних рівнів, підготовці спостерігачів. «Тільки досконало знаючи механізм виборчого процесу, дії на різних етапах його учасників, відповідність норм законодавства та прогалини в Законі - можна правильно вибудувати роботу штабу, підготувати членів ОВК та ДВК протидіяти при спробах фальсифікацій» — говорив Сергій Кондратюк, політичний консультант, кандидат політичних наук .
«Навіть таке, здавалося б, просте захід, як доставка протоколів з ДВК в Окружну виборчу комісію може коштувати вашому кандидату перемоги» — додав він, висвітлюючи тему виявлення можливих механізмів фальсифікацій та ефективному їх протидії.
Після завершення семінару всі учасники отримали сертифікати та можливість особисто поставити питання спікерам. Семінар пройшов у конструктивному, інформаційно-насиченому ритмі, про що позитивно відгукувалися слухачі і шановні доповідачі.
Треба відзначити ще одну особливість цього заходу — ЮФ «Constructive Lawyers» першою в своїй галузі організувала подібний семінар, а її провідні фахівці в галузі політичного права провели якісний юридичний аналіз нового Закону «Про вибори народних депутатів України» і в доступній формі роз'яснити правові аспекти особливостей виборчої кампанії 2012.
У майбутньому юридична фірма «Constructive Lawyers» планує провести більш поглиблені семінари для юристів, які супроводжують виборчі кампанії кандидатів у депутати по мажоритарних округах і для фахівців, що забезпечують юридичний супровід партій.
Світлана Кушнір, політконсультант,
Керівник проектів НГО «Вища Партійна Школа»