З самого початку, дозволю собі процитувати свого старшого колегу Мусіяку Віктора Лаврентійовича: «Чинний Закон України «Про вибори народних депутатів України» (Закон) закріплює не одну зміщану виборчу систему, а, фактично, дві паралельні - пропорційну та мажоритарну — виборчі системи. Отже, протягом останніх трьох місяців, ми мали можливість спостерігати 2 окремих виборчих процеси, що відбувалися одночасно. Тож, очевидно, що і підстави для проведення перевиборів для кожної з систем різні.
Вибори за пропорційною системою
Вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними та проміжними (ст. 15 Закону).
Проведення повторних та проміжних виборів в загальнодержавному виборчому окрузі чинним Законом не передбачено, отже за пропорційною системою вибори можуть бути лише черговими та позачерговими.
Чергові вибори відбуваються у строки встановлені Конституцією України і ми їх нещодавно мали можливість спостерігати.
Позачергові вибори депутатів призначаються Президентом України у зв’язку з прийняттям ним рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, яке, в свою чергу, приймається ним якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися (ст. 90 Конституції України).
Цікаво, що відповідно до Рішення Конституційного Суду Україну від 19 травня 2004 року, прийняття рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України розуміється Конституційним Судом України, виключно як право Президента, а не як його обов’язок.
Верховна Рада України є повноважною у разі обрання не менш як двох третин від її конституційного складу (не менш ніж 300 депутатів). На моє переконання, термін «обрання» при тлумаченні змісту згаданої норми Конституції слід розуміти дещо ширше ніж він застосовується в Законі. Так, для цілей застосування цієї норми, він має означати не лише наявність у особи права на отримання депутатського мандату на момент набрання новообраною Верховною Радою повноважень, а й факту набуття такою особою повноважень народного депутата в порядку передбаченому Законом.
З огляду на викладене, переконаний в тому що, якщо опозиційні сили «обнулять» партійні списки, то у складі новообраної ради залишиться 121 «вакантних» депутатських мандати до проведення наступних чергових або позачергових виборів.
Вибори за мажоритарною системою
Вибори відбулися на всіх мажоритарних округах! Жодних підстав вважати зворотнє не дає ані стаття 62 Закону, що передбачає виключні для цього підстави.
Особа, яку визнано обраною депутатом за одномандатним округом, вважається такою, що не набула депутатського мандату якщо:
а) вона не пізніш як на двадцятий день з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів (або у інший строк, встановлений Центральною виборчою комісією у випадку, передбаченому частиною 2 статті 101 цього Закону) не подала до Центральної виборчої комісії документ про її звільнення з роботи (посади), не сумісної з депутатським мандатом, та (або) копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої до відповідної ради;
б) вона подала до Центральної виборчої комісії заяву про відмову від депутатського мандата;
в) вона припинила громадянство України;
г) вона вибула за межі України на постійне проживання чи з метою отримання політичного притулку;
д) її визнано недієздатною;
е) щодо її набрав законної сили обвинувальний вирок суду за вчинення умисного злочину;
є) було встановлено, що одна і та ж особа була висунена за її письмовою заявою (у тому числі шляхом самовисунення) та зареєстрована кандидатом у народні депутати України одночасно більш ніж в одному одномандатному виборчому окрузі;
ж) вона померла чи її визнано померлою у встановленому законом порядку.
В такому разі Центральна виборча комісія призначає повторні вибори по такому округу з особливостями передбаченими ст. 107 Закону.
Отже, у разі відмови обраних депутатами осіб, що висувалися від опозиційних партій по одномандатних виборчих округах від депутатських мандатів, на 59 округах Центральною виборчою комісією мають бути призначені повторні вибори.
Загальна ситуація
За умови наявності у Верховній Раді України 121 «вакантних» депутатських мандати та призначення повторних виборів на 59 мажоритарних округах, Верховна Рада України вочевидь не зможе зібратися на першу сесію не пізніше ніж на тридцятий день після офіційного оголошення результатів виборів, як того вимагає ст. 82 Конституція України.
За таких обставин, здавалося б Президент України змушений буде скористатися своїм правом припинити повноваження Верховної Ради України, проте, навіть за наявності у нього бажання, не зможе цього зробити, адже новообрана Рада ще фактично не набула своїх повноважень. Не можна ж припинити те чого немає.
Тому найбільш ймовірним, на мою думку, сценарієм розвитку подій у випадку відмови опозиційних депутатів від своїх мандатів, буде наступний:
- ЦВК буде призначено повторні вибори в 59 мажоритарних округах;
- до проведення цих повторних виборів Верховна Рада України, всупереч ст. 82 Конституції України не зможе зібратися на першу сесію;
- Президент, зважаючи на відсутність у нього можливості припинити повноваження новообраної Ради, не буде користуватися своїм правом на припинення її повноважень;
- до проведення повторних виборів по 59 мажоритарним округам повноважною буде Верховна Рада України попереднього скликання.
Керуючий партнер Constructive Lawyers,