Податок в залежності. Коментар Вікторії Дейнеки для Юридичної Практики

Законодавець у пункті 265.5. статті 265 НК України встановив, що ставка податку на нерухоме майно залежить від розміру мінімальної заробітної плати, яка діє за станом на 1 січня звітного податкового року. Таким чином, ставка податку прив'язується до доходу фізичної особи у вигляді заробітної плати, мінімальний розмір якої встановлюється на державному рівні і змінюється щороку.

Ставка податку на прибуток теж залежить від доходу, який виникає в результаті якоїсь діяльності. Це логічно як з економічної точки зору, так і з юридичної. Що стосується податку на нерухоме майно, такий його розрахунок для платників — фізичних осіб ще в якійсь мірі обґрунтований, оскільки згідно з нормами НК України, одним з видів доходів фізичної особи є заробітна плата, і як наслідок — з неї і оплачується зазначений податок.
А от щодо платників — юридичних осіб логіки немає взагалі. Чому законодавець прив'язує розрахунок ставки податку на нерухомість до доходу (мінімальної заробітної плати) фізичної особи? Робимо висновок, що законодавець про це не думав.
Економічно обґрунтовано прив'язувати ставку податку на нерухоме майно до ринкової вартості такої нерухомості, тобто до ціни товару. Відповідно, чим дорожче нерухомість, тим більше сума податку. Більш того, згідно з підпунктом 265.3.1. пункту 265.3 статті 265 НК України базою оподаткування є житлова площа об'єкту житлової нерухомості, як наслідок — з юридичної точки зору ставка податку повинна обумовлюватися вартістю такої житлової площі.
«Юридична практика»
№ 4 (787), 22 січня 2013
Оригінал матеріалу читайте тут.

Відгуки клієнтів