«Кабмін приготував новий план допомоги ошуканим інвесторам житла»
Поверніть наші гроші - цього тепер можуть вимагати люди, які купили квартиру в недобудованому будинку і не отримали нічого. Конституційний суд на цьому тижні дозволив інвесторам забирати свої кровні у недобросовісних забудовників. А Кабмін вже готує законопроект, який дозволить позбавляти земельних ділянок збанкрутілі будкомпанії. Чи допоможе це відновити будівництво — з'ясовував Максим Урлапов.
Вже сім років — вони приходять сюди з надією, але бачать одну й ту ж картину. Сім'я Побережець вклала всі свої гроші в будівництво цього будинку — ще у дві тисячі третьому. І вже у дві тисячі п'ятому повинна була отримати квартиру. Поки будівництво заморожене, у дочки і сина Галини з'явилися свої діти. Під одним дахом зараз туляться восьмеро людей.
— Ми змушені - в одній квартирі живе три сім'ї.
Галина — інвестор будівництва житлового комплексу «Дніпровські вежі». Тут змінилися кілька забудовників, гендиректор одного з них — втік за кордон. І вже багато років поспіль від чиновників звучать обіцянки — роботи відновляться. За цей час, так і не дочекавшись житла, кілька інвесторів померли. Про смерті і спробисамогубства говорять люди, які вклали гроші в будівництво ось цього будинку на проспекті Науки в Києві. Інвестори об'єдналися — створили ініціативну групу. Її глава говорить: домогтися повернення грошей або поновлення будівництва не вдалося.
Ірина Андрійчук — голова ініціативної групи ошуканих інвесторів житла:
-Хоча б ми врятували ось цих людей — які не повісилися, не стрибнули з даху. Дзвонили теж — ось я зараз нахилюся і упаду з вікна. Хотіли нападати на директора, ми приховували адресу — щоб його вберегти від агресії, хоча ми його абсолютно не захищаємо, ми розуміємо, що людина організувалааферу.
А цей чоловік постраждав від самої масштабної будівельної афери — це Еліта Центр. Каже — шахраї забрали в нього не тільки гроші - а й сімейне щастя. Від нього пішла дружина і забрала дитину. Сергій Мисник — потерпілий від афери «Еліта-Центр»:
-Розкрилася афера, був шок, ясна річ — маленька дитина, наймана квартира. Так і почали наші відносини валитися потихеньку.
Щоб купити квартиру у компанії «Еліта-Центр», Сергій з дружиною в 2004 віддали всі свої заощадження, та ще й продали двушку в Івано-Франківську.
— Так … Та компанія, яка повинна була будувати, насправді руйнує сім'ї, долі … ось так от.
За квартиру, якої у нього ніколи не буде, Сергій платить і по сей день. Адже він брав на неї ще й кредит у банку. Платити кредит ще доведеться тринадцять років — до 25-го року.
Занедбані будівництва — немов пам'ятники розбитим надіям. І коштують вони — по всій країні - деякі поступово розтягують на будматеріали — ось як тут — вже зняті облицювальні плити, деякі руйнуються через перепади температур. За кожним з цих об'єктів — сотні людських трагедій.
Про масштаби проблеми свідчать дані парламентського комітету з питань будівництва. Там стверджують — вклали свої гроші в зведення будинку і не отримали натомість нічого — близько 120 000 українців. Для порівняння — це більше, ніж все населення Алчевська або Ужгорода.
Щоб вирішити проблему — треба дозволити постраждалим інвесторам стати власниками недобудови, пропонують в уряді. Люди можуть об'єднатися в житлово-будівельний кооператив. І укласти договір з будь-якою компанією. Вона добудовує будинок — за це отримує право на ті квартири, які ще не продані. Люди ж — нарешті отримають своє довгоочікуване житло. Але підступ в тому, що в першу чергу потрібно забрати земельну ділянку у старого забудовника. А зробити це практично нереально.
Володимир Денисенко — начальник управління житлового забезпечення КМДА:
-Чи не хочет, не може, просто відсутній, чи він — перебуває у місцях позбавлення волі - не можна досягті цього компромісу іотримати в нього згоду — тім більше в нотаріальному порядку.
В уряді розробили законопроект, який дозволить в односторонньому порядку забирати у забудовника землю, якщо він не здатний самостійно звести будинок. На цьому тижні - назустріч інвесторам житла пішов і Конституційний суд. Він дозволив людям розривати договори з недобросовісними забудовниками і вимагати повернення грошей — через суд. Проти цього — виступили в Конфедерації будівельників. Мовляв, можуть постраждати навіть сумлінні забудовники, у яких виникли лише тимчасові проблеми.
Лев Парцхаладзе — голова ради директорів Конфедерації будівельників України:
-Починають подавати в суд — і суд однозначно прийме рішення, щоб повернути їм гроші. І забудовник не зможе їх повністю виплатити — але вони можуть збанкрутувати підприємство.А значить — гроші у банкрута забрати не зможе ніхто.
Аркадій Бондарев — віце-президент будівельної компанії:
-Хіба що вирізати шматок арматури, цегли і віддати людині.
Експерти кажуть — ефективніше було б зобов'язати забудовників надавати правдиву інформацію про себе — про власників і фінансовий стан. Зараз інвестори часто не знають, кому несуть гроші.
Олексій Гончарук — президент Асоціації допомоги постраждалим інвесторам:
-Забудовники, які вже мають велику кількість проблемних будинків, вони просто змінюють назву компаній своїх — і від імені підставних компаній + намагаються реалізовувати нові проекти.
А ось в Ізраїлі - така ситуація зараз просто неможлива. Хоча тут люди так само вкладають кошти в будівництво, коли ще на ділянці немає навіть фундаменту. Але гроші інвестори платять не відразу. Звів забудовник перший поверх — отримав частину суми, є вже каркас будинку — отримав наступну. Останні п'ятнадцять відсотків — вносяться вже коли квартира готова і покупець може перевірити — чи все його влаштовує.
Давид Шварцман — інвестор в будівництво нерухомості в Ізраїлі:
— Під ключ — останній внесок вноситься в обмін на ключі.
Навіть якщо будинок не буде добудований — гроші покупцеві обов'язково повернуть. Всі ці закони — влада Ізраїлю прийняли після великої будівельної афери — в 2004-му. Компанія «Хевці-Ваг» тоді залишила без грошей і житла п'ятсот ізраїльських сімей. Після цього — жодного подібного випадку в країні не було.
Це знову Україна. На ділянці - вже давно повинен був стояти будинок — а в ньому — жити люди. Але поки — тут живуть лише собаки. Забудовник взяв гроші - більше дев'яти мільйонів — і навіть не розпочав роботи. Прокуратура порушила кримінальну справу.
В'ячеслав Мармиш — начальник управління прокуратури Києва:
— Пояснення з боку Забудовник тут Може буті будь-яке — І знову ж таки скрутно Фінансове становище, и необхідність погашення позики, але це все слова. Це, Безумовно, афера.
Але поки що — директор компанії-забудовника на волі, навіть не на підписці про невиїзд. Скільки людей вже взяті під варту за розтрату грошей інвесторів — цієї статистики у Генпрокуратури немає. За даними асоціації обдурених інвесторів — таких людей лише близько десятка. Включаючи організатора «Еліта-Центру» Олександра Волконського.
Максим Урлапов, Олександр Данилов — «Подробиці», Телеканал «Інтер».
http://podrobnosti.ua